Strefa wiedzy„Wiedza jest największym sojusznikiem kobiet w walce z rakiem piersi, strach najgorszym wrogiem…”

W Polsce nowotwory złośliwe piersi, głównie rak, stanowią 22% zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet, wg Krajowego Rejestru Nowotworów: rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym i drugą przyczyną zgonów pacjentek onkologicznych (po raku płuca!), ale pierwszą w grupie wiekowej od 40-55r.ż. Rocznie rozpoznaje się ( średnio od 2000-2014) od 12-17,5 tysiąca nowych zachorowań, a liczba zgonów utrzymuje się na stałym poziomie około 5 tysięcy, co oznacza, że podobnie jak na świecie stwierdza się wzrost ilości zachorowań o 3-4%/rok, u mężczyzn diagnozuje się ponad 300 raków piersi rocznie, ilość zgonów oscyluje około 100-110 przypadków Na raka piersi chorują głównie kobiety po 50 r.ż, ale coraz częściowej nawet dwudziestokilkulatki, najczęściej białe mieszkanki Ameryki Północnej i Europy Zachodniej, najrzadziej Azjatki ze wschodu kontynentu Szacuje się, że w 2030r. 75-90% populacji ludzkiej będzie chorowało na jakiegoś raka.

Czynniki ryzykaZ badań amerykańskich wynika, że aż 42% wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych piersi wykrywają sobie same kobiety. Wprawne , wyuczone badanie własnych piersi trwa nie więcej jak 10 minut, nie kosztuje nic a może uratować życie. Rozpoczynamy je od ok. 20 roku życia, kiedy piersi rozwijają już swoją właściwą strukturę i kontynuujemy przez całe życie co miesiąc, dzięki czemu nie jest nam obca ich prawidłowa budowa, która zmienia się poprzez okres ciąż, przekwitania i starzenia.

Guz nowotworowy do średnicy około 1 cm rośnie blisko 6-7 lat, ale... Przypadkowe badania palpacyjne własne albo lekarza (pielęgniarki) wykrywają zmianę o średnicy prawie 4 cm, okazjonalne samobadanie piersi – zmianę o średnicy około 2,5 cm, regularne samobadanie – zmianę o średnicy około 1,4 cm a systematyczne samobadanie i regularne profilaktyczne badania USG i /lub mammograficzne – zmianę o średnicy do 0,3-0,5 cm. A to już jest tak mały guzek, że praktycznie (przy założeniu, że jest złośliwy) przegrywa z medycyną. Przy tak małej zmianie możliwe jest leczenie chirurgiczne bez amputacji piersi , tzw. Oszczędzające albo usuniecie w ramach biopsji mammotomicznej samej zmiany. A rokowanie jest bardzo dobre. A zatem: wystarczy trochę dobrych chęci i 10 minut w miesiącu! Polki lubią dobre kosmetyki, do fryzjera, kosmetyczki , nawet stomatologa, chodzą częściej jak do ginekologa. Kobiety lubią się podobać, chcą być kobiece. A jednak za mało troszczą się o atrybuty swojej kobiecości. Noszą źle dobrane staniki, palą, odpoczywają siedząc i wrzucają w siebie wysoko przetworzoną, kaloryczną żywność. Gdy słyszą, że mają biegać i ruch je uratuje od wszelkich kłopotów zdrowotnych -zmieniają kanał w telewizorze. Polki nie chodzą na darmowe badania profilaktyczne. Zaproszenia na badania populacyjne ignoruje około 47% kobiet w przypadku raka piersi i blisko 76% w przypadku cytologii. W pełni wykorzystywane są badania kolonoskopowe, ale tam większość zgłaszających się stanowią mężczyźni. Argumenty na nie, to: wstydzę się, mnie nie dotyczy, wolę nie wiedzieć, jestem za stara, jestem jeszcze za młoda, nie było nowotworów w rodzinie, mam inne problemy w życiu, nie chcę stracić piersi, nie mam pieniędzy, później, teraz nie mam czasu.

Dowiedz się więcej dzięki informacjom zawartych w naszych kalendarzach oraz na filmie edukacyjnym.